W czasie przemiany materii w ludzkim organizmie powstaje bardzo ciekawy związek chemiczny – kreatyna. Nazwa powszechnie znana, bowiem sam związek zdobył ogromną popularność w środowisku sportowców. Kreatyna pojawia się przede wszystkim w ścięgnach oraz mięśniach. Jej zadaniem jest uczestniczenie w różnych przemianach chemicznych, które w przyszłości doprowadzają do powstania skurczów mięśniowych.
Przemiany chemiczne Kreatyna jest wykorzystywana w magazynowaniu, a następnie uwalnianiu energii – właśnie dlatego jest tak bardzo atrakcyjna dla osób które są aktywne fizycznie. Uczestniczy w syntezie białek mięśniowych.
Źródła Kreatyna powstaje z glicyny, która łączy się z argininą, a następnie przekształca w glukocyjaminę, a na samym końcu – w kreatynę. Dzięki kreatynie możliwa jest produkcja i transport ATP do mięśni. ATP to główny nośnik energii, z którego korzysta się w czasie metabolizmu komórek. Im więcej kreatyny, tym więcej ATP może zostać przeniesione do mięśni, a co za tym idzie – będą one mieć zdecydowanie większą siłę.
ZASADY STOSOWANIA KREATYNY Zadowalające rezultaty są możliwe do osiągnięcia jedynie wówczas, gdy kreatynę stosujemy w sposób odpowiedni. Musimy poznać zasady, by nie popełnić błędu i nie przesadzić z suplementacją. Ogromne znaczenie ma dieta. To nie kreatyna, a podstawowe pokarmy nadal powinny być dla nas priorytetem i być paliwem dla mięśni.
Woda Suplementacja kreatyną powinna się wiązać z wypijaniem sporej ilości wody – należy jej pić nawet po 3-4 litry każdego dnia. Tylko w takiej ilości możemy zapobiec odwodnieniu organizmu, co w przypadku standardowych 2 litrów mogłoby mieć miejsce.
Cykliczność Kreatynowa suplementacja powinna być stosowana cyklicznie. Jeden cykl może trwać maksymalnie 6-8 tygodni, później robimy przerwę na 4-6 tygodni i powracamy do odżywek. Kreatyna to odżywka bezpieczna w 100%, umożliwiająca nam uzyskanie sylwetki bez choćby grama tłuszczu. W pełni sprawdzona, bezpieczna i skuteczna, jest bardzo często wybierana przez najlepszych sportowców, którzy chcą zbudować piękna, umięśnioną i imponującą sylwetkę.
NAPOJE IZOTONICZNE Napoje izotoniczne posiadają bardzo podobne stężenie jak płyny ustrojowe – właśnie dlatego są tak skuteczne jeżeli chodzi o nawodnienie oraz zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej. W ich składzie znajduje się nie tylko woda, ale także węglowodany, minerały oraz witaminy. Napoje izotoniczne są polecane przede wszystkim tym osobom, które uprawiają bardzo dużo sportów – mają mniejsze ciśnienie osmotyczne niźli napoje hipotoniczne.
Skład W napojach znajduje się przede wszystkim woda, zabezpieczająca nas przed odwodnieniem, nawet w czasie wyjątkowo intensywnego wysiłku fizycznego. Należy pamiętać, że w chwili, w której jesteśmy odwodnieni, aż o 30 % spada wydolność naszego organizmu.
Sód Prócz wody, dużą rolę ma także sód. To on sprawia, że woda jest tak szybko absorbowana, umożliwia zachowanie równowagi elektrolitowej. W izotonikach znajdziemy także wapń oraz magnez, dwa pierwiastki mające niezwykle pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego i mięśni. Wszystkie te pierwiastki wykazują jedną, podobną cechę – znacznie zwiększają absorpcję wody i nie dopuszczają do odwodnienia.